Úprava a filtrácia vody
Voda je chemicky veľmi jednoduchá zlúčenina vodíka s kyslíkom. Jej polárny charakter jej dáva vlastnosti dobrého rozpúšťadla pre mnoho anorganických látok – kyselín, zásad a solí – ale aj pre mnoho organických látok, majúcich polárny charakter. Okrem toho môžu byť vo vode dispergované pevné častice a za bežných fyzikálnych podmienok je rozpúšťadlom pre plyny. V prírode je voda aj prostredím, v ktorom žije mnoho živých organizmov na rôznom vývojovom stupni. Vlastnosti vody spôsobujú, že sa v prírode voda nevyskytuje ako chemicky čistá zlúčenina, ale obsahuje vždy rozpustené a nerozpustené látky organického aj anorganického pôvodu a rozpustené plyny. Obsah týchto prímesí je daný pôvodom vody. Dostupným a jediným riešením ako zistiť charakter a eventuálnu mieru kontaminácie využívanej vody je podrobiť vzorku vody laboratórnemu rozboru. Pokiaľ kvalita vody zo studne neodpovedá stanoveným požiadavkám, neznamená to automaticky potrebu vodu upravovať. Nevyhovujúce hodnoty niektorých ukazovateľov môžeme do medzných hodnôt dostať aj nasledujúcimi ekonomickejšími krokmi: Stanovisko NRC pre pitnú vodu k prístrojom na úpravu vody na báze magnetickej úpravy Problematika použitia prípravkov na báze (poly)fosforečnanov O význame vápnika a horčíka v pitnej vode Zdravotný význam sodíka vo vodách Parazitické prvoky v pitnej vode - metodické odporučenie Zákon č. 354/2006 Z. z. Každému navrhnutému a aplikovanému riešeniu musí predchádzať dôkladné šetrenie, zváženie a vyhodnotenie celej situácie a všetkých v úvahu prichádzajúcich variant riešení tak, aby výsledok bol skutočne optimálny z hľadiska ekonomického, zdravotného aj vplyvu na životné prostredie. Návrh systému úpravy vám vypracujeme zdarma. Popíšte prosím nižšie situáciu, ktorú je potrebné vyriešiť, odošlite formulár a my sa vám skoro ozveme. Vyplnením a odoslaním tohto formulára nám udeľujete súhlas so spracovaním osobných údajov (NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/679), ktoré budú použité na účely jednorazového vybavenia dopytu alebo zodpovedanie zaslanej otázky. Prevádzkovateľ internetového portálu StudnaNaKluc.sk je jediným vlastníkom informácií získaných na tomto serveri.Vlastnosti vody
Čo voda obsahuje?
Pri podzemných vodách je to predovšetkým horninové prostredie, z ktorého voda pochádza, a ktoré určuje základný charakter vody. Okrem toho môže byť aj podzemná voda kontaminovaná priesakmi napr. z poľnohospodárskej alebo priemyslovej činnosti.Ako zistiť kvalitu vody?
Výsledok rozboru informuje nie len o hodnotení vody z hľadiska chemického, fyzikálneho, biologického a mikrobiologického, ale predovšetkým o nevyhovujúcich hodnotách jednotlivých ukazovateľov.Aké sú požiadavky na kvalitu vody?
Hygienické limity medzných hodnôt všetkých ukazovateľov stanovuje zákon č. 354/2006 Z. z. Pokiaľ merná hodnota niektorého z ukazovateľov nevyhovuje týmto limitom, nemôže byť voda používaná pre verejné zásobovanie vodou.
Pri domových studniach tento zistený negatívny stav, aj keď nie je v ničom iný, iste nepovedie k hygienickému zákazu používania vody ako u verejných. Je však majiteľovi studne rovnakým dôkazom, že voda nie je v poriadku a je nutné hľadať príčiny a zjednať nápravné opatrenia.
Voda používaná do vykurovacích systémov musí splňovať požiadavky výrobcu tepelných zariadení (kvalitou použitej vody sa niekedy limitujú záručné podmienky) a zodpovedať tiež niektorým osvedčeným odporúčaniam ako je napr. STN 07 7401.Úprava vody ako posledné riešenie
(podľa STN 75 5115 - Studne individuálneho zásobovania vodou)Čo vám vieme v oblasti úpravy vody ponúknuť?
Informácie k problematike
MUDr. František Kožíšek, CSc. (Státní zdravotní ústav v Praze)
MUDr. František Kožíšek, CSc. (Státní zdravotní ústav v Praze)
MUDr. František Kožíšek, CSc. (Státní zdravotní ústav v Praze)
MUDr. František Kožíšek, Csc.; MUDr. Hana Jeligová (Státní zdravotní ústav v Praze)
MUDr. František Kožíšek, CSc., Mgr. Petr Pumann, RNDr. Jaroslav Šašek a Doc. Ing. Petr Dolejš, CSc. (Státní zdravotní ústav v Praze)
Požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebuNávrh technológie úpravy